top of page

הורות אינטואיטיבית התפתחותית

הדרך שלי לחבר אתכם לילדכם הישר מהבטן.

הורות מהבטן זו הורות אינטואיטיבית- הקול הפנימי שלמעשה יודע, מכוון, מנחה ונותן מענה. הקול שאומר תקשיבו לילד, תקשיבו לתינוק, תקשיבו לטבע. זה האינסטינקט הטבעי שלנו בגידול ילדנו.

אז מה זה הורות אינטואיטיבית התפתחותית?

Baby's Hand

הורות אינטואיטיבית התפתחותית היא החיבור לטבע, לקידוד הגנטי. זהו ידע עתיק שהוטבע בנו, בגופנו, בילדנו.

הורות כזו בימינו כמעט וכבר אינה נשמעת. במקומה עלה האינטלקט והוא שמוביל אותנו כשאנו מנסים לקבל החלטות ולתכנן דרכי פעולה. הורים כיום "זקוקים" למאמרים, מחקרים והוכחות, ספרים, ושלל מומחים ויועצים בתחומם.

אבל כמו שאני תמיד אומרת- "התינוק שלך עוד לא קרא את הספר הזה". זה מתחיל כבר מהרחם- הוא לא קרא מה התאריך המדויק שבו הוא "צריך" לצאת ואם לא, יזרזו אותו ואת התהליך.

הוא לא קרא מה הן הציפיות ממנו לתפקוד באיזה סדר וקצב הוא צריך להתפתח. הוא לא קרא שהוא "צריך" לאכול כל שלוש שעות ולא לפי דרישה ואז לרווח הנקות או להוסיף תמ"ל כי האחוזון לא מושלם.

הוא לא קרא שבגיל מסויים הוא צריך לפתח עצמאות וללמוד להסתדר בלעדינו שמה רחמנא לצלן לא יפתח "הרגלים" רעים, הוא לא קרא באיזה גיל הוא צריך להיגמל מחיתולים (להיגמל? הוא מכור?) או באיזה גיל הוא חייב להתחיל לאכול מוצקים.

אבל אתם יודעים מה? הוא יודע! התינוק יודע ואנחנו רק צריכים להקשיב ♥.

הוא יודע מתי הוא רעב ומתי שבע, הוא יודע מתי הוא מוכן לעכל מזון מוצק, מתי להתהפך, מתי לזחול, ללכת ובאיזה סדר. הוא יודע מתי הוא מוכן להתרחק מאיתנו ואז לחזור. הוא יודע מה מרגיע אותו ולמה הוא זקוק כדי כדי לישון.

 

צריך רק להקשיב לו. לא להפריע לו לצמוח, לא לזרז אותו לגדול, לא להכניס אותו לתבניות ולא לקלקל אותו בפחדים ובציפיות שלנו.

אני מאמינה מכל הלב שיש דברים שמצריכים הבשלה ולא הנחייה או לימוד. בזמן שמוח הילד והגוף מבשילים, יש לנו ההורים את האפשרות לתווך ולכוון ממקום רך אמפתי ומקרב.

ניופלד כתב זאת כל כך יפה- "נראה שאיבדנו מגע עם העקרונות הבסיסיים ביותר של הצמיחה. אילו ניסינו למשוך את הצמחים כדי שיבשילו, היינו מסכנים את שורשי ההיקשרות שלהם ואת פריחתם."

הורות אינטואיטיבית משלבת את הידע הביולוגי שלנו בשילוב לגישה ההיקשרותית והמון המון הקשבה לילד.

Baby Sleeping
Pregnant Woman by Birch

הורות זו למעשה מתחילה כבר מההיריון

וממשיכה בלידה פעילה, בה אנחנו מקשיבים לגופנו, לתינוק ותובעים להשיב לעצמנו את עוצמתינו הבסיסית כיולדות, נשים ואמהות.

אבל את הידע הזה איבדנו כאשר עזבנו את העולם השבטי' ואתו עזבנו את מערכת התמיכה הטבעית שלנו. שכן, אכן "צריך כפר שלם לגדל ילד".

הרי בעבר כשבט, היינו מקבלים תמיכה וידע בהריון, תמיכה נשית רצופה לאורך כל הלידה וכמובן אחריה. היינו מוקפים משפחות וילדים, למדנו מהם ונתמכנו על ידיהם. כל המידע שהיינו זקוקים לו היה מול העיניים.

היום אנחנו יכולים למצוא עצמנו אבודים ובודדים במערכה. אנחנו לא יודעים תמיד למה לצפות ואיך להכיל. הסביבה לוחצת, רועשת, מציפה במידע מנותק.

ההורים חוזרים הביתה מבית החולים עם תינוק חדש (ראשון שני שלישי...) והצורך שלהם בהכוונה ותמיכה אינו נפסק. ואין את חכמת השבט להזכיר לנו, מה טבעי לילד, מה הצרכים שלו, איך להקשיב לו, לאם, לריקוד העדין ביניהם, לקושי ,לעייפות...

הורות מהבטן- המרחב שלכם לפגישה עם הקול הפנימי והאינטואיטיבי שלכם

במירוץ החיים המשפחה החדשה מתקשה להתארגן. לכן הקמתי את המרחב "הורות מהבטן". לעזור לנו למצוא את הקול הפנימי שלכם, לסמוך על האינטואיציות שלכם ולהוות תחליף לשבט שאבד.

 

בהורות מהבטן נלמד מה היא היקשרות נכונה לתינוק וכמה היא חשובה, נלמד להקשיב לתינוק/פעוט וכיצד לעטוף אותו בחום, אהבה, ביטחון ולספק תחושת שייכות. נפתח תובנה להבין כיצד ומה למעשה הטבע תכנן (על שינה מפוצלת שמעתם?) וננסה לגשר ברכות בין מה שטבוע בנו, לבין החיים שלנו כיום בחברה המערבית.

אנחנו לא נלמד להיות הפסל שמפסל את הילד לצורה שהוא רוצה. אנחנו נבחר להיות הגנן שזורע, משקה, מטפח ומעניק לילד את כל התנאים לנבוט, לצמוח ולגדול לצמח היפה שהטבע תכנן, במטרה לאפשר לו להתפתח לאדם עם כוחות ותעצומות להתגבר על מכשולים, להיות אדם חברותי ואמפטי ששומר על ערכיו והזהות האישית שלו, שמסוגל להיות רחוק מאיתנו כעצמאי, לפרוש כנפיים ולא לאבד את הקשר החזק איתנו.

Newborn's Care

אני פה בשבילכם בשביל לארגן את חווית ההריון על כל מה שהיא טומנת בתוכה.

הרשו לי להיות קמב"ץ הריון שלכם ואפשרו לי לשחרר אתכם למטלה האחת והיחידה- הורות כבר מהבטן. אני פה בשבילכם גם לשעות הראשונות אחרי הלידה, או לרגעים הראשונים בחזרתכם הביתה. אני פה לכל תהייה, קושי ומשבר שצצים לאורך השנים הראשונות. אביא איתי את יכולות הארגון שלי, אמפתיה, את חכמת הטבע, ואת גישת ההורות האינטואיטיבית- למענכם.

שלכם, מאיה סופר

מאיה סופר הורות מהבטן
bottom of page